Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi sot nga selia blu se opozita nuk e ka braktisur tryezën e reformës zgjedhore. “Ne nuk do ta braktisim reformën zgjedhore. Ne nuk jemi larguar asnjëherë që tani të rikthehemi dhe nuk e kemi braktisur, por situata e kërkonte të mos ishim pjesë e saj”, u shpreh Basha nga selia blu.

Kjo deklaratë e tij ka sjellë reagimin përshëndetës të Kryeministrit Edi Rama. “Kthimi i opozitës jashtëparlamentare në tryezën e reformës zgjedhore një kthesë për t’u përshëndetur! Më mirë vonë se kurrë dhe inshallah këtë herë deri në mbylljen e këtij procesi të stërzgjatur, sepse koha nuk pret dhe me vullnet të mirë mund të arrihet shpejt në konsensus”, shkruan kreu i qeverisë.