Tërmet 4 i shkallës Rihter u ndje në Dodekanez. Një tërmet me madhësi 4 shkallën Rihter goditi brigjet e Kos të dielën pasdite.

Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti kishte epiqendrën e tij 25 km në perëndim-jug-perëndim të Nisyros dhe kishte një thellësi të madhe fokale prej 122.9 km.

Asnjë dëm nuk është raportuar nga tërmeti deri më tani.