Është ende shumë herët për të përcaktuar se kur përfundon urgjenca e “Coronavirus”. Numri i të infektuarve mbetet i madh në Itali, përkundër përmirësimeve të lehta ditëve të fundit. Pra, fati i Serie A do të varet nga evolucioni i kësaj situate. Siç raportohet nga “Gazzetta dello Sport”, “deadline” janë caktuar Pashkët.
Nëse deri në atë datë nuk do të ketë të dhëna ngushëlluese, atëherë do të ishte e vështirë të imagjinohej rifillimi i kampionatit, i cili, në vend të kësaj, në hipotezën e kundërt mund të rifillonte në maj ( 9 ose 16), pas disa javësh të dedikuara nga lojtarët për riaktivizimin e muskujve. Kjo e fundit është më shumë se kurrë e nevojshme, pas një periudhe të gjatë pushimi të detyruar.

Në këtë pikë, hipoteza (e miratuar nga UEFA) e kthimit për të luajtur në fillim të qershorit, për të përfunduar deri në gjysmën e parë të korrikut, për t’iu kushtuar më pas Kupave Europiane (që do të kishin një përparësi dytësore në krahasim me kampionatet) do të bëhej realitet. Kështu, sezoni 2020-2021 do të kushtëzohej fuqimisht në terma kohe dhe datash.

Ndalesa e plotë, pra, mbetet skenari më i vlefshëm deri më tani. Renditja do të kristalizohej ashtu, por nuk do të jepej tituli kampion, ashtu si skuadrat që do të zbrisnin nga kategoria. Serie A do të përbëhej nga 22 ekipe (përfshirë dy të parat që vijnë nga Serie B, Benevento dhe Crotone) dhe do të zvogëlohej në 20 ekipe vitin e ardhshëm.

Dje u mbajt një takim “virtual” i Ligës, i cili tregoi ndarjen e klubeve të elitës: nga njëra anë, ata që dëshirojnë të vazhdojnë dhe të mbarojnë sezonin, si Lotito (Lazio); nga ana tjetër, ata që në vend të kësaj do të preferonin të ndalonin gjithçka (Agnelli, Juventus).

“Tuttosport” zbulon një shkëmbim shumëngjyrësh të shakave midis presidentit bardhezi dhe atij bardhekaltër, në kontrast të qartë për një çështje delikate, që ende i bën njerëzit të diskutojnë. Agnelli thumbon Lotito: “A i keni parë të dhënat? Unë flas me mjekët e luftës, ata që janë në vijën e parë, jo me ato të skuadrave…”

Presidenti i Lazio ia kthen: “Epo, natyrisht: tani ju jeni bërë edhe virolog ekspert”. De Laurentiis (Napoli) gjithashtu i përket fraksionit të parë, ndërsa Ferrero dhe Pierpaolo Marino kanë shprehur shqetësimin e tyre për vazhdimin e kampionatit, çka nuk do të garantonte mbrojtjen e shëndetit të sportistëve dhe tifozëve. Shihemi së shpejti për episodin tjetër…