Transferimi i parë zyrtar për merkaton e verës është bërë që tani dhe do të jetë Hakim Ziyech nga Ajax te Chelsea.Për klubin e lavdishëm holandez dhe në Europë një tjetër arkëtim i rëndësishëm (thuajse 43 mln euro) që i shtohet një liste të gjatë shitjesh të cilat kanë prekur një shifër më të lartë se sa 300 mln euro!

Marokeni është vetëm i fundit në serinë e gjatë dhe të 6 emrave përpara tij
1.De Ligt – Juventus – 85 mln euro2.De Jong – Barcelona – 75 mln euro3.Davinson Sanchez – Tottenham – 40 mln euro4.Hakim Ziyech – Chelsea – 43 mln euro5.Davy Klaassen – Werder – 27 mln euro6.Kasper Dolberg – Nice – 20 mln euro.7.Justin Kluivert – Roma – 17 milionë euro