Ne mars te vitit 2013, kur Ilir Meta ishte kryetar i LSI-se dhe ne opozite, shprehej se ‘Sali Berisha ta harroje se mund ti shtyje zgjedhjet,  opozita nuk do marre pjese ne zgjedhje, ta harroje bojkotin e zgjedhjeve prej saj”.

Me tej Meta shprehej se Berisha po shkel kushtetuten dhe Kodin dhe se nuk po degjon faktorin nderkombetar. (Sot eshte ai vete qe i ka shkelur te gjitha e nuk po degjon as SHBA e as BE, madje i sulmon).

Sot, Ilir Meta President, me gruan kryetare partie, ne shkelje te hapur te Kushtetutes vetem per t’i sherbyer Monikes e Berishes, ka cdekretuar daten e zgjedhje (edhe pse nje veprim nul nga ana ligjore).

E per ta kuptuar qarte faktin se pse Meta po shkel Kushtetuten sot, mjafton te degjojme se cka thene ne 2013, dhe del qarte se ajo qe ai po ben sot, eshte thjeshte dhe vetem sherbim ndaj partise se tij dhe asaj te Berishes./Lexo.al