Lionel Messi mbushi sot 32 vjet dhe ende ka për ti dhënë shumë futbollit, por pensionimi i tij është shumë afër dhe ai ende nuk i ka përfunduar disa sfida që janë pjesë e listës së tij të dëshirave Derisa ai tashmë ka shumë trofe dhe rekorde mbi supet e tij, më poshtë do të gjeni disa nga synimet që ende i kërkon argjentinasi.

Ta fitojë përsëri Ligën e Kampionëve- Messi e ka fituar kupën Europiane katër herë por ai dëshirën që ta fitojë për herë të pestë dhe ta ngreh atë në ajër si kapiten i skuadrës. Barcelona nuk e ka fituar këtë garë prej vitit 2015 dhe numri 10 dëshiron që ta fitojë përsëri para se ti varë këpucët e tij. Të bëhet golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Ligën e Kampionëve Cristiano Ronaldo është golashënuesi më i mirë i kësaj gare, me 126 gola, por Messi nuk është larg tij pasi që ka shënuar 112. Argjentinasi është dy vite më i ri se portugezi kështu që ka mundësi ta kalojë atë.

Të fitojë diçka me Argjentinën- Pasi ka humbur finalet kryesore me Argjentinën gjatë tri verërave, më 2014, 2015 dhe 2016, Messi tani është i përkushtuar të fitojë ndonjë trofe me Albiceleste. Ai e ka fituar një medalje olimpike me Argjentinën, por dëshiron që të fitojë një Botëror apo një Copa America pas kësaj.

Ta përfundojë debatin Messi-Ronaldo- Dueli i Messis me Ronaldon ka vazhduar për më shumë se një dekadë dhe Messi mund të prijë para portugezit para se të pensionohet. Top i gjashtë i artë do ta ndihmonte atë dhe ai mund ta fitojë këtë çmim individual gjatë këtij viti.

Ti fitojë gjashtë tituj- Messi ka fituar gjashtë trofe në një vit gjatë kohës kur në Barcelonë ishte Pep Guardiola dhe ëndërron që ta përsërit këtë rekord unik.

Të shënon në Camp Noun e ri- Barcelona pritet ta rindërtoj stadiumin që mund të jetë gati deri në vitin 2023 dhe do të ishte një moment special nëse Messi do të shënonte aty, kur do ti mbushte 36 vjet.