Tensioni i gjatë përfundoi përfundimisht pasi sot pritet që Rusia të marrë fitoren ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen e parë të finaleve të Kupës Botërore 2018

Kjo lojë përmban anën më të ulët në këto finale, Rusia (70), kundër anën e dytë më të ulët në Arabinë Saudite (67).

Egjipti dhe Uruguai përbëjnë pjesën tjetër të Grupit A.

Rusia është dashur të mbështetet nga ndërkombëtarët në miqësorë dhe në Kupën e Konfederatave të vitit të kaluar.

Gjërat nuk kanë shkuar në plan megjithatë, me botëroret Rusët, që nuk fitojnë asnjë nga shtatë ndeshjet e tyre të fundit  (3 barazime, 4 humbje), duke përfshirë humbjet në Argjentinë, Brazil dhe Francë. Në shtëpi, Rusia ka fituar vetëm tre ndeshje nga 14 (3 fitore, 5 barazime, 6 humbje).

Arabia Saudite vjen në këtë botëror pas një humbjes të ngushtë 2-1 ndaj Gjermanisë, humbja e tretë e tyre e drejtë. Forma e largimit është një shqetësim për sauditët pasi ata kanë regjistruar vetëm një fitore (në krahasim me Kuvajtin) në njëmbëdhjetë të fundit (1 fitore, 2 barazime, 8 humbje) – duke mos përfshirë pozicionet neutrale.

Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, Rusia është kualifikuar për në finalet e Kupës në tre raste, por kurrë nuk ka dalë nga grupi i tyre. Kjo do të jetë finalja e pestë e  Arabisë Saudite dhe përveç 1994.

Palët u takuan njëherë në histori, me Arabinë Saudite që fituan 4-2 në Riad në 1993.

Rusia ka pësuar në secilën nga nëntë ndeshjet e fundit dhe në 11 ndeshje nga 12 ndeshjet e fundit në shtëpi.

Dhjetë ndeshjet e fundit të Arabisë Saudite kanë prodhuar mbi 2 gola /Lexo.al/ E.H