Presidenca ka reaguar pas ftesë së dërguar për takim kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD, Lulzim Basha.

Në reagimin e Presidencës, thuhet se takimi i presidentit Meta me Bashën do të zhvillohet në orën 09:00.

Ndërsa, kryeministri më herët e refuzoi ftesën për takim të Metës duke thënë se është i zënë me zgjedhjet e 30 qershorit.

Pavarësisht, përgjigjes së kryeministrit, në reagimin e presidencës thuhet se Meta do të jetë në pritje të ramës nga ora 05:00 deri në orën 13:00.

Reagimi

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta i ka ftuar zyrtarisht në takim kryetarin e Partisë Socialiste dhe kryetarin e Partisë Demokratike për të biseduar për situatën politike në vend.

Takimi me z.Basha është fiksuar të zhvillohet nesër në ora 09:00.

Duke qenë në dijeni që z.Rama është i zënë me takime, Presidenti do të jetë nesër në zyrë nga ora 05:00 deri në ora 13:00 duke pritur sërish që kryeministri të gjejë kohë