Juventusi është duke u përgatitur për të mirëpritur triumfalisht Cristiano Ronaldon, të hënën e ardhshme, ndërsa kjo konsiderohet di goditja e shekullit në futboll. Ndërkohë, për këtë transferim ka folur edhe drejtori i përgjithshëm bardhezi, Beppe Marotta për mikrofonat e “Corriere della Sera”:

“Ishte një goditje e shkëlqyer e klubit, jam i lumtur, shumë i lumtur. Protagonistët e vërtetë të këtij transferimi janë vetë lojtari dhe aksionarët e Juventusit. Cristiano Ronaldo ishte i pari që besonte në këtë operacion, i pari që e lançoi atë, ai zgjodhi Juventusin.

Pas tij kemi kuptuar se mund ta shfrytëzojmë këtë mundësi, aksionerët e klubit kanë rënë dakord ta mbështesin këtë sipërmarrje. Unë insistoj, ishte një goditje e shkëlqyer e klubit. Gjithçka filloi kur kemi filluar të merremi me marrëveshjen e Cancelo, i cili ka të njëjtin menaxher të Ronaldos, dmth Mendes”.

Kënaqësia me suksesin e operacionit është shprehur edhe nga i njëjti agjent i CR7: “Ne duam të shprehim kënaqësinë më të lartë dhe lumturinë për Cristianon dhe zgjedhjen e tij për të shkuar te Juventusi, – tha ai Mendes. – Ronaldo është shumë i lumtur për të luajtur me një nga klubet më të rëndësishme në botë, ka vendosur tashmë se ku do të jetojë, është një apartament me çati të bukur, në qendër të Torinos”.