Nga ILDA PRIFTI

Pershendetje I nderuar Zoti President, ju kerkojme “ndjese per guximin” qe po marrim duke ju shkruar kete leter, “ndjese per faktin qe mendojme se mund t’i drejtohemi presonalisht mbrojtesit te te drejtave tona Kushtetuese” si qytetare dhe taksapagues te Republikes se Shqiperise.

Shpresojme te mos jeni lodhur shume me problemet qe “Ne” populli i thjeshte ju kemi hapur dhe “ju kerkojme ndjese per te gjitha situatat e veshtira si pasoje e te cilave Ju keni menduar te sakrifikoni dhe jeten tuaj”, kuptohet gjithmone ne te mire te popullit shqipetar. Zoti President, Ne “ju detyrohemi shume” sepse ju jeni figura apartiake, I cili “eshte ngritur mbi palet” dhe ka udhehequr popullin, e ka keshilluar partite pokitike te bejne me te miren per ne dhe per kete “ju falenderojme me shpirt e me zemer”.

Po ashtu, Ju jeni njeriu qe ka kaluar gjithe kohen duke “u shqetesuar” per te miren dhe te ardhmen tone dhe pikerisht, per kete jeni sulmuar shume Zoteri, familja juaj “eshte bere shenjester sulmesh”, femijet tuaj “mbeten dyerve te gjykatave”, ju kane akuzuar perfjalosur rende nenen tuaj, duke e shenderruar jeten e saj ne nje prej telenovelave me te parapelqyeyra te kafe “morri” ne cdo lagje te Tiranes e Shqiperise, per te moms folur ketu per bashkeshorten tuaj e cila konsiderohet nga “gojet e liga” si “sulltanesha”, e Ju “prape nuk hoqet dore nga “e mira e shqipetareve, sakrifikimi dhe vetmohimi” per ne sepse Ju jeni nje patriot I vertete, Ju nuk jeni “gjapires si ne”, ju jeni drita e qiririt qe ka ndicuar rrugen neper te cilen ka ecur populli shqiptar.

Keni te drejte Zoti President, Ju jeni nje prej themeluesve te Partise se Sakrifices dhe Vetmohimit, sepse  ishte pikerisht kjo force politike, e dale nga familja e te majteve te Shqiperise, e vetmja force politike qe “beri sakrificen a madhe” dhe pranoi  marreveshjen per mbajtur ne funksion nje qeveri qe vrau 21 shqiptare ne Gerdec dhe I groposi sikur te ishin gure lumi e jo bij nenash. Ne duhet t’ju themi faleminderit Shkelqesi, sepse “I dhate botes nje mesim te mire” duke I treguar se edhe Shqiperia e paperfillshme e planetin tone mundet te qeverise si Gjermania e madhe e

Evropes, te majte dhe te djathte te perfaqesuar ne nje koalicion te gjere, gjitheperfshires dhe “gjitheshkundes” dhe gjithmone e me teper ne te mire te shqipetareve qe kishin ne ate kohe nje “situate bankare” me mbi 12 zero ndersa sot nuk e dime se me sa zero mund te jete, ndjese qe shkruajme me shronja po nuk dime ti bejme bashke aq shume zero dhe rrjedhimisht nuk marrim vesh shume nga politika, jemi “nga shtresat me te uleta”zoteri dhe nuk arrijme ti I amgjinojme dot aq shume zero ne llogarine bankare te presidentit tone, te mbrojtesit te te drejtave tona Kushtetuese.

Zoti president, ndoshta ju kemi rene shume me qafe sepse “ne mbshetetemi” tek Ju, dhe mund te jete e drejte qe ky I Gjati nuk ben, po si eshte e mundur Shkelqesi qe vendi ka ndryshuar kaq shume? Ne nuk e kuptojme cfare do te thote qe ekonomia e Shqiperise nga 3.8 % qe ishte ne vitin 2017, u rrit ne 4.2 % gjate vitit 2018 se keshtu u shpreh Komisioni Evropian, e duke qene se nuk kemi besim ke askush duam te n’a sqaroni Ju, cfare do te thote per ne popullin e thjeshte dhe cilet jane keta qe e kane deklaruar kete gje Zoteri?  Cfare sjellin keto numra per ne popullin qe levizim me transport publik ne ato rruge qe ka rregulluar Piktori, per ne qe mjekohemi apo kurohemi ne ato qendra shendetesore qe jane rikthyer ne funksion maksimal dhe modern nga I Gjati, dhe po ashtu qe kemi femije qe studiojne ne shkollat e rikonstruktuara nga Basketbollisti dhe qe hame ushqime te prodhuara nga fshataratet shqipetare, te cilet kane arritur me grante nga AZHBR te sjellin ne Tirane prodhime bio per konsumin tone,

po ju a I blini Zoteri?

Na falni per pyetjen sepse ne Ju flasim me sinqeritet nga qe Ju kemi birin tone Shkelqesi, duam vetem te mos vinin veten ne rrezik duke shkruar ne Jug te Shqiperise per pushime sepse ndoshta turistet Daneze, Gjermane, Portugeze, Finlandeze, Zviceriane, apo edhe vete Britaniket, mund tju “sulmojne” si dihet se cfare ndodh,  ndaj ju kerkojme me zemer ti beni pushimet ne Japoni apo Xhamajke, ne resorte turistike me alternativa vilash private “ultra-all-Inclusive”. Ju perqafojme me shume respekt Shkelqesi dhe Ju urojme “mandat sa me te mbare dhe afatgjate.

Mos u grindni me kerkend Zoteri sepse Ju “jeni shume me lart se Luli dhe Edi”, ju duam shume Zoti President dhe “do japim dhe jeten per Ju, sic jeni gati ta jepni Ju per ne”, me shume respekt te fala Zonjes Mona.

Me shume dashuri Populli te cilit I jeni bere “SHPRESE”!!!