PD dhe LSI kane nxjerre ne disa bashki te djathta militantet duke i hedhe ata ne sulm ndaj KZAZ dhe policise, ku para pak minutash, kane plagosur me molotov 3 efektive ne Vaun e Dejes dhe e kane vene flaken KZAZ-së.

Por, mesa duket Basha, Meta, Berisha e Kryemadhi nuk i kane informuar mire militantet e ndaluar per keto krime elektorale, se nuk do te dalin neser nga qelia, por sipas Kodit Penal, rrezikojne 1-5 vite burg per cenim te zgjedhjeve, pasi aty jane materialet zgjedhore.

Sepse, Kodi Penal per cenimin e procesit Zgjedhor, te denon nga 1-5 vite burg. E te gjithe ata qe dalin e sulmojne KZAZ  apo votuesit ne 30 qershor, nuk dalin nga burgu per 2 dite, por se paku do qendrojne bremda 1 vit, deri ne 5 vjet.

 

Ndoshta PD-LSI i kane mashtruar militantet e tyre. Por cdo viktime do vuaje pasojat.