Gjykata hungareze pritet të japë sot vendimin për ekstradimin ose jo të ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski, mik i ngushte edhe i Ilir Metes. Se çfarë vendimi do të merret do të mësohet pas seancës, pasi është e mbyllur për publikun.

Sipas medieve hungareze, Gruevski u arrestua mëngjesin e sotëm në Buudapest pas kërkesës së gjykatës. Nga videoja shihet se Gruevski ka pranga në duar.

Maqedonia e Veriut kërkoi ekstradimin për vuajtjen e dënimit me burg prej dy vjetësh për lëndën e PSP “Tanku”. Si dhe ngjarjet e përgjakshme në Kuvend për të cilët dyshohet se ka qenë organizator.

Ne media eshte komunikuar se Ilir Meta ka patur nje marredhenie te ngushte miqesie dhe politike me Gruevskin.