Një tërmet me meganitutë 5.3 ka goditur Athinën mesditën e sotme. Epiqendra e tërmetit ka qenë 23 km në veriperëndim të kryeqytetit grek.

Aktualisht nuk raportohet për persona të lënduar, ndërkohë që autoritetet janë vendosur menjëherë në gatishmëri. Si pasojë e lëkundjeve të forta ka patur ndërprerje të energjisë në disa zona të Athinës, si dhe bllokim të valëve telefonike.

Qytetarët kanë braktisur godinat dhe kanë dalë në rrugë nga frika e lëkundjeve të tjera të mundshme