Sot Ministrja e Arsimit njoftoi dy vendime te rendesishme. E para, anullimin e vendimit te Keshillit te Ministrave per tarifen shtese per provimet e mbarura. E dyta, ngritjen e grupit te punes me perfaqesues te keshillave studentore dhe universiteteve per te diskutuar te gjitha kerkesat e paraqitura nga studentet.

Edhe pse shumica e studenteve protestues duartrokiten fitoren e arritur nga protesta e dy diteve te fundit, perpara ministrise kane ngelur ende disa studente, kryesisht perfaqesues te LSI dhe PD. Perfaqesuesit e ketyre forcave politike, kane qene edhe sot aktive ne protesten e studenteve. Keshtu per shembull nder ta bien me shume ne sy kreu i FRPD, Belind Këlliçi(shih foton poshtë), Klevi Pojana, nenkryetar i LRI Tirane,  Denis Xibri, aktivist i LRI në Tiranë, Kristian Kina, poashtu  aktivist i LRI./Lexo.al

9 KOMENTE

 1. Ata qartazi po nxjerrin studentet qe duket si gje e paoraginzuar kur ne te vertet eshte opozita e rreckosur me bashen dhe monen qe u rrin nga mbrapa u japin udhera

 2. Keta nuk jane perfaqesues te studenteve, keta jane llumi i studenteve. Te futesh ne shkolle me mendimin qe do ngelesh, edhe te protestosh pasojat e te ngelurit eshte te kesh turp qe je student, jo krenar.
  Mire e bejne disa vende te BE, qe per nje provim te digjet shkolla fare.
  Vaj medet kush na mbron kauza, keta qe e cuan sistem ne kete pike.
  Une te isha akoma studente do i kisha kthyer kurrizin ketyre.

 3. Keta nuk jane perfaqesues te studenteve, keta jane llumi i studenteve. Te futesh ne shkolle me mendimin qe do ngelesh, edhe te protestosh pasojat e te ngelurit eshte te kesh turp qe je student, jo krenar.
  Mire e bejne disa vende te BE, qe per nje provim te digjet shkolla fare.
  Vaj medet kush na mbron kauza, keta qe e cuan sistem ne kete pike.
  Une te isha akoma student do i kisha kthyer kurrizin ketyre pushtave

 4. Cojne mesazhe neper grupe qe hajde dalim qe te lejme oret. rrine ne kafe gjithe diten tu prish nga 10 mijlek dita edhe pellasin per 6 mijlek. shpellare

 5. ore une si kuptoje keta, ligji eshte ne perputhje me gjithe europen dhe aplikohet ne gjermani dhe angli france e kudo per cfare protestojne keta apo dun te marin provime duke ndenjte kafenve

 6. Un jam student I juridikut dhe kemi marre lajmerime nga militant po I quaj te cilet na shkruianin ne grupin e klases per te dale ne protest, sdiskutohej qe do kishte dhe nga keta flliqsirat e lsi atje

Lër një koment

Please enter your comment!
Please enter your name here