Jemi në zezonin e plazhit dhe të shumtë janë ata që kanë preferuar që pushimet t’i bëjnë jashtë Shqipërisë, edhe pse edhe këtu ka plazhe mahnitëse.

Gjithsesi, po ju sjellim një listë me 10 plazhet më të bukura në botë.

Janë 352 plazhe dedikuar botës, Afrikës, Azisë, Europës, Amerikës së Jugut, Australisë, Amerikës Qendrore, Lindjes së Mesme, Paqësorit Jugor, Karaibeve, Brazilit, Kosta Rikës, Francës, Gjermanisë, Greqisë, Indisë, Indonezisë, Irlanda, Italia, Japonia, Meksika, Zelanda e Re, Portugalia, Spanja, Tailanda, Turqia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Baia do Sancho është votuar plazhi më i mirë në botë për vitin 2019:

Udhëtarët e kanë emëruar atë si “parajsë” dhe “vend ëndrrash”. Plazhi i Varadero në Kubë (në vendin e dytë) dhe Eagle Beach në Aruba, në pozicionin e tretë, janë gjithashtu në podiumin botëror.

Top 10 plazhet në botë:

1.Baia do Sancho, Pernambuco, Brazil2.Varadero Beach, Kuba, Karaibe3.Eagle Beach, Aruba, Karaibe4.La Concha Beach, Vendet baske, Spanjë5.Grace Bay, Turks and Caicos, Karaibe6.Clearwater Beach, Florida, Shtetet e Bashkuara7.Spiaggia dei Conigli, Siçili, Itali8.Seven Mile Beach, Isole Cayman, Karaibe9.Playa Norte, Penisola dello Yucatán, Meksikë10.Seven Mile Beach, Xhamajka, Karaibe.