Kur Donald Trump të takohet me Vladimir Putin, ai do të ketë përballë një udhëheqës rus të disiplinuar, të orientuar nga detajet dhe me përvojë, i cili ka luajtur në skenën botërore për më shumë se 18 vjet, për dallim nga 18 muaj përvojë që ka presidenti i SHBA.

Ish-zyrtarët amerikanë argumentojnë se Putin do të vijë në takimin e 16 korrikut në Helsinki “i armatosur” me fakte dhe shifra, duke shprehur një tregim të njohur të ankesës ruse dhe duke kërkuar një mënyrë për të marrë diçka nga Trump për pak ose asgjë në kthim.

Takimi i 12 qershorit i në Singapor me Kim Jong Un të Koresë së Veriut, në të cilin ai pranoi të ndalë stërvitjet ushtarake amerikano-jugore në këmbim të asaj që mund të provojë premtimet urgjente të denuklearizimit të Koresë së Veriut, do të duket i madh në mendjen e presidentit rus.

“Ai do të ketë parë samitin e Kim Jong Un dhe do të ketë të njëjtën vlerësim: Trump dha një kartë të madhe amerikane pa iu kthyer asgjë konkrete për të,” tha një ish-zyrtar i lartë i SHBA. “Ai do të kërkojë të paktën atë lloj rezultati dhe do të jetë i gatshëm të kënaqet dhe të premtojë dhe të manipulojë për ta marrë atë“.

Sidoqoftë, Putini mund të kërkojë një rezultat në të cilin Trump mund të deklarojë fitoren me shpresën se Rusia në fund mund të marrë atë që dëshiron: legjitimimin e aneksimit të Krimesë, lehtësimin e sanksioneve të SHBA dhe koncesionet mbi kontrollin e armëve.

“Ai do të luajë një lojë të gjatë për këtë, ai do ta shohë këtë si një investim, si një hap në rrugën drejt një lehtësimi të presionit të jashtëm“, ​​tha Bill Burns, një ish-ambasador i SHBA në Rusi dhe zëvendëssekretar i shtetit, i përfshirë në disa nga samitet e George W. Bush dhe Barak Obamës me Putin.

“Ai do të kuptojë se loja me egon është një gjë e mençur për të bërë“, shtoi Burns.

Trump, fushata zgjedhore e të cilit po hetohet për bashkëpunim të mundshëm me Rusinë, ka thënë në mënyrë të përsëritur se dëshiron të ketë një marrëdhënie të mirë me ish-armikun e Luftës së Ftohtë, pavarësisht tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit mbi Ukrainën, Sirinë dhe zgjedhjet e dyshuara për ndërhyrje në mbarë botën.

Trump vjen në bisedime në një situatë të pafavorshme duke marrë parasysh sfondin e KGB të Putinit dhe historinë e tij të gjatë të ballafaqimit me presidentët amerikanë, nga të cilët Trump është i katërti.

Michael McFaul, një ish-ambasador i SHBA në Rusi nën demokratin Obama, tha se Trump duhet të përgatitet mirë dhe jo thjesht të mbështetet në instinktin e tij kur shkon në takim kundër Putinit, i cili ka një rrip të zi në xhudo.

“Presidenti Trump kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke mos punuar në politikën e jashtme. Presidenti Putin ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij duke punuar në politikat e jashtme dhe çështjet e sigurisë kombëtare, “tha McFaul. “Në bazë të asaj që kanë bërë me jetën e tyre, ai është prapa dhe duhet të përgatitet“.

McFaul tha se Putin mund të jetë bindës, i armatosur me argumentet e tij dhe me shumë besim. “Interpretimet e tij janë me të meta dhe kanë munguar disa pjesë empirike“, tha McFaul. “Por ai është i efektshëm kur ai tregon ato histori.”

I pyetur se si Trump po përgatitej për samitin, i cili do të fillojë me një takim kokë më kokë, zëdhënësi i Këshillit Kombëtar të Sigurisë të Shtëpisë së Bardhë tha: “Presidenti dhe ekipi i tij do të jenë të përgatitur për të diskutuar të gjitha çështjet në marrëdhëniet SHBA-Rusi. ”

Ndërsa Uashingtoni ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Rusisë që kur Trump mori detyrën, vetë presidenti ka shfaqur një linjë më të butë ndaj Moskës sesa shumë ndihmës të tij, duke thënë se Rusia duhet të bashkohet me Grupin e Tetë vendeve industriale nga të cilat u hoq pas aneksimit të Krimesë në 2014.

Forumi, i cili përfshin Britaninë, Kanadanë, Francë, Gjermani, Itali, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara, tani quhet Grupi i të Shtatëve.

Trump u tha krerëve në samitin e G7 të qershorit në Kanada se Krimeja është ruse, sepse të gjithë që jetojnë atje flasin rusisht, njoftoi Buzzfeed, duke cituar dy burime diplomatike.

Duke pranuar se qëndrimi i Trump mbi Rusinë është më i butë se ai i krijimit të sigurisë kombëtare të SHBA, Putini mund të luajë me dëshirën e presidentit amerikan për t’u parë si një aktor ikonoklasik, i cili nuk është i burgosur me mençuri konvencionale.

Mediat e mbështetura nga Kremlini e kanë përshkruar Trumpin si të rrethuar nga këshilltarët për të penguar vendimet e tij legjitime. Kremlini e ka bërë të qartë se është i lumtur që të dy liderët të takohen fillimisht vetëm pa ndihmësit e tyre, një perspektivë që ka alarmuar disa kritikë të Trump që kanë frikë Putin, pasi do të jenë lehtësisht në gjendje të manipulojnë Trump.

/Reuters