Home Rusi 2018 Faqe 10

Rusi 2018

Çfarë ndodhi dje me Gjermaninë?

Gjermanët duket se janë thyer në dysh. Repartet nuk janë të lidhura midis tyre dhe kjo u pa qartë në çdo sulm të meksikanëve. Boateng...

Belgjika favorite për trofeun, kundër debutuesve të Panamasë

Belgjika pasi ka arritur në çerekfinalet e Botërorit 2014-të dhe Europianit të para dy viteve, në Rusi kërkon të konfirmohet edhe më shumë. Belgjika...

“Perla” e Coutinho-s nuk mjafton, Zvicra befason Brazilin

Brazili nuk ka arritur ta fitojë ndeshjen e parë të grupit ndaj Zvicrës teksa skuadra e Tite-s nuk ka shkuar më shumë se një...

Humbja me Meksikën, ja gjesti i Manuel Nojer pas nervozizmit

Ndodhi ajo që ndoshta asnjë nuk mund ta parashikonte përveç tifozëve më të zjarrtë të Meksikës. Mesksika arriti të mposhti kampionët e botës në...

Brazil-Zvicër/ Formacioonet zyrtare, Nejmari udhëheq Brazilin, katër shqiptarë tentojnë surprizën

Supersfida e ditës së katërt të Kupës së Botës, është ajo mes Brazilit dhe Zvicrës që do të luhet në Rostov, e vlefshme për...

“Do t’i mësojmë Spanjës se çfarë është respekti”

Trajneri i Iranit Carlos Queiroz mendon se ka shanse të dalë me pikë nga ndeshja me Spanjën. “Ne kemi respekt për skuadrën spanjolle. Por do...

Gjermanët kapitullojnë në “Moskë” një fitore historikë për Meksikën

Në “Luzhniki Arena” ka ndodhur surpriza më e madhe deri në këtë pikë të Kupës së Botës, pasi Meksika fitoi 1-0 ndaj Gjermanisë, kampione...

FOTO/ Femrat kanë bërë zgjedhjen e tyre: Futbollistët më të bukur të Kampionatin botëror...

Ekspertët për mblesëri kanë kërkuar nga femrat që të zgjedhin futbollistët më të famshëm në botë. Çfarë bëjnë femrat kur meshkujt shikojnë futboll? Natyrisht, zgjedhin...

Brazil vs Zvicër/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Me objektivin për të bërë historinë, për të rikthyer lavdinë dhe për të larguar makthet e katër viteve më parë. Sot zbret në fushën...

Foto/ Nuk e la gruaja që të shkonte në Rusi, qeshni me lot çfarë...

Disa tifozë nga Meksika, kanë pushtuar rrjetet sociale, për shkak të një ideje brilante me shokun e tyre. 5 burra të martuar kishin marrë vendimin...

Foto/ Tifozja e nxehtë bën premtimin, do zhvishet për çdo gol të këtij ekipi

Nissu Cauti është tifozja më e flaktë e Perusë, e cila ka bërë një premtim të veçantë. Nëse të gjithë ne mbajmë veshur fanellën e...

Gjermani-Meksik/ Formacionet zyrtare, surpriza te Gjermania, Meksika tenton befasinë

Gjermania dhe Meksika do të luajnë këtë pasdite mes tyre ndeshjen e parë të vlefshme për Grupin F të Botërorit. Kjo sfidë do të luhet...

Magjia e Kolarov i jep fitoren Serbisë ndaj Kosta Rikës

Serbia ka marrë tre pikët e para në Kupën e Botës gjatë fitores së ngushtë 1-0 ndaj Kosta Rikës. Ishte një ndeshe e dominuar...

Legjenda Klovis vazhdon të jetojë, djemtë e tij do të frymëzojnë Brazilin në Rusi

“Askush nuk vdes vërtet, nëse jeton në zemrën e tyre që lë pas”. Një thënie e vjetër. Në Brazil do ta zbulojnë kur tifozët...

Gjermani vs Meksik/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Gjermania fillon mbrojtjen e titullit të Kupës së Botës, me një takim intrigues kundër Meksikës në Grupin F. Kjo do të jetë paraqitja e...

Gjithçka që duhet të dini për Brazil-Zvicër

Dita e katërt e Kupës së Botës, do të sjellë një tjetër supersfidë, pasi në “Rostov Arena” do të luhet ndeshja mes Brazilit dhe...

Kush do ta fitojë Botërorin?

“The Economist” ka krijuar një sistem statistikash për të kuptuar se çfarë e bën një shtet më të aftë se të tjerët në futboll. Janë...

Nga reklamat te bastet, pijet e televizorët, milionat shqiptare të botërorit “Rusi 2018”

Rusia është një ndër vendet më të ftohta në botë, por duke nisur nga 14 qershori ajo po sjell vetëm “zjarr”. Në një muaj...

“Rusi 2018”, Brazili nis sonte rrugëtimin ndaj Zvicrës

Botërori i fundit i Brazilit nisi me një ëndërr dhe përfundoi në makth. Tashmë Brazili 5 herë kampion i Botës është gati për të...

Kroacia “likuidon” Nigerinë, pa shumë probleme…

Kroacia ka fituar 2-0 ndaj Nigerisë duke marrë kryesimin në Grupin C të Kupës së Botës 2018. Kur u mbush gjysmë ore lojë erdhi goli...

Kosta Rika vs Serbi/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Aksioni në Grupin E fillon me një përplasje intriguese të Kupës së Botës. Kosta Rika e Oscar Ramirez është kualifikuar për të pestën herë...

Leo Messi, vjen deklarata e dhimbshme pas penalltisë

Lionel Messi kishte mundësinë t’i jepte Argjentinës fitoren në ndeshjen e parë të Kupës së Botës 2018 kundër Islandës, por humbi penalltinë e akorduar...

Kroaci-Nigeri/ Formacionet zyrtare, Nigeria surprizon me sulmuesin e Arsenalit

Kroacia do të ndeshet me Nigerinë në mbrëmjen e sotme, për të mbyllur ditën e tretë në Botërorin e Rusisë. Grupi i futbollistëve që drejtohet...

Arsyeja e mbiemrave të veçantë te Islanda që mbarojnë të gjithë me “son”

Një detaj që nuk mund të anashkalohet pa u vënë re në këtë Botëror, janë padyshim edhe mbiemrat në fanellë që u shënohen futbollistëve...

Rusi 2018/ Danimarka merr 3 pikët e para në një fitore të vështirë

Danimarka e ka nisur Botërorin në mënyrën e duhur, duke marrë tri pikët në ndeshjen e parë në Rusi dhe duke iu bashkuar Francës...

Kroaci vs Nigeri/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Kroacia ka hyrë në këtë ndeshje si e favorizuar, por ka pasur fatin e përzier në ndërtimin e Kupës së Botës, pasi ata u...

Hannes Halldorsson, nga regjisor filmash në portierin i priti penalltinë Messit në Botëror

Përfaqësuesja e Argjentinës e filloi me barazim Kampionatin Botëror ‘Rusia 2018’. Argjentinasit nuk arritën më shumë se një barazim 1-1 ndaj Islandës. Më i miri në...

Kosta Rika ëndërron, Serbia është e dënuar të fitojë…

Kosta Rika-Serbi do të jetë ndeshja e parë e Grupit E. Kosta Rika e Oscar Ramirez është kualifikuar për herë të pestë në finalet...

Gjermania, mbrojtja e titullit nis nga Meksika…

Gjermania, kampion e Botës, në fuqi do të nisë mbrojtjen e kurorës me ndeshjen kundër Meksikës, e vlefshme për Grupin F, që do të...

Rusi 2018/ E ka radhën favoriti kryesor… Zvicra, pengesa e parë!

Brazili e nis Kupën e Botës si skuadra favorite për të marrë trofeun, pavarësisht se nuk triumfon në Europë që nga viti 1958. Faktikisht...

Rusi 2018, grupi D/ Kroaci vs Nigeri, gjithçka që duhet të dini për këto...

Kroacia Lojtari kyç LUKA MODRIC Gjithçka lidhet me Luca Modric. Mesfushori i Real Madrid është ai që vendos ritmin e lojës, lidh repartet dhe ofron ndërtimin e...

Peru vs Danimarkë/ Formacionet zyrtare, Guerrero e nis nga stoli, Eriksen “ylli” i danezëve…

Do të luhet në orën 18:00, sfida mes Perusë dhe Danimarkës, e treta për ditën e sotme dhe e dyta në Grupin C pas...

Vikingët janë një realitet i ri, Mesi me Kombëtaren nuk shënon as me penallti

Një penallti e humbur nga Lionel Messi e detyron Argjentinën të pajtohet me barazimin 1-1 ndaj Islandës në ndeshjen e parë të “çelstëve” në...

Peru vs Danimark/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Ekipi i Perusë do të përfaqësojë kombin e tyre pas një mungese 36-vjeçare dhe do të ketë një test të vështirë në debutimin e...

Paralajmërimi i DASH: ‘Rrezik për sulme terroriste gjatë Botërorit’

Departamenti i Shtetit ka nxjerrë paralajmërim për shtetasit amerikanë që të shmangin planet për turizëm në Rusi, pasi mund të bëhen objekt “terrorizmi ose...

Rusi 2018, grupi C / Peru-Danimarkë, kuriozitete luajnë dy skuadra që nuk humbin prej...

Peruja dhe Danimarka janë dy skuadra që pakkush priste t’i shihte në Botëror, por që tashmë janë pjesë e turneut falë sukseseve në play-off....

Në Brazil tifo për Islandën, birra falas për fitoren e debutuesve

Armiku i armikut tim, është miku im. Me këtë moto po e shohin ndeshjen e sotme tifozët e Brazilit, që kanë vendosur të bëjnë...

Deschamps, vjen me deklaratë pas ndeshjes së vështirë kundrejt Australisë

Didier Deschamps, trajneri i kombëtares franceze, foli pas fitores 2-1 kundër Australisë, në TF1: “Nuk ishte e lehtë, por fitorja e parë është shumë...

Argjentin vs Island/ Shumë të papritura në formacionet zyrtare

Pas spektaklit me Ronaldon, tashmë është radha për Lionel Messin. Sot në orën 15:00 do të luhet ndeshja e shumëpritur ndërmjet Argjentinës dhe Islandës e...

Rusi 2018, grupi D/ Argjentin-Island, kuriozitete dhe formacionet, gjithçka që duhet të dini për...

Sot zbret në fushë Argjentina, një prej ekipeve pretendente për të fituar Botërorin, por që duhet të ketë kujdes, pasi përballë ka një prej...

Franca fiton me vuajtje ndeshjen e penalltive dhe VAR-it

Francë-Australi 2-1. Dy gola nga pika e bardhë dhe një tjetër i konfirmuar nga teknologjia, me “goal line”. Tri pikët e para për “les...

Dybala e Higuain nuk do të luajë nga minuta e parë kundër Islandës

Dybala e Higuain nuk do të luajë nga minuta e parë kundër Islandës, ata gjenden në stol. Pothuajse dy orë para ndeshjes, Argjentina ka publikuar...

Përfundon pa gola pjesa e parë mes Francës dhe Australisë

Ka përfunduar 0-0 pjesa e parë mes Francës dhe Australisë. Askush nuk e ka pritur që të mos ketë gola në pjesën e parë mes...

Messi: Praqitja e Argjentinës në Botëror, do përcaktojë të ardhmen time në kombëtare

Lionel Messi pranon se do të vendosë pas mbarimit të këtij Botërori, nëse do të luajë për vendin e tij edhe në botërorin e...

3 gola Spanjës, trajneri i Potugalisë: Cristiano Ronaldo është më i miri në botë

Cristiano ka shkëlqyer kundër Spanjës me het-trik, ku Portugalia mori një pikë duke barazuar 3-3 në ndeshjen e parë në Botërorin e Rusisë. Trajneri i...

Formacionet zyrtare/ “Gjelat e Francës” përballen sot me Australinë

Publikohen formacionet zyrtare për sfidën mes Francës e Australisë. Dita e tretë është shumë e pasur në “Rusi 2018”, ku do të debutojnë në Kupën...

Politikania ruse thirrje vajzave: Mos kryeni marrëdhënie me të huaj. Putini: Jeni të lira!

Presidenti rus Vladimir Putin ka reaguar pas deklaratës së politikanes e cili i bëri thirrje femrave ruse, që të bojkotojnë seksin me tifozët e...

Heroi i Portugalisë, Cristiano Ronaldo realizon ndeshjen më të mirë me kombëtaren kundër Spanjës

Heroi i Portugalisë, Cristiano Ronaldo, e ka quajtur het-trikun që realizoi si “më të mirin personal” dhe insistoi se skuadra e tij meritoi të...

Gola, emocione dhe ndeshje e çmendur. Cristiano Ronaldo 3-3 Spanjë

Ndeshja më e rëndësishme e Botërorit të Rusisë në këtë ditë të dytë, ishte padyshim takimi i mbrëmjes mes Portugalisë dhe Spanjës, që përfundoi...

Francë vs Australi/ Statistika, shifra dhe fakte për ndeshjen

Në ndeshjen e parë të Grupit C, fituesit e Kupës së Botës 1998, Franca ndeshet me Australinë në Kazan Arena. Francezët pritet të dominojnë...

Të rejat