Kryetari i komisionit parlamentar te Ekonomise, deputeti i PS Erjon Braçe, teksa ka degjuar kreun e PD Lulzim Basha te thote se nuk hapen negociatat me BE pasi kjo qeveri nuk e meriton, i ka kujtuar Bashes deklaraten e zyrtares se larte te BE Federika Mogherini.

Braçe e etiketon Bashen nje palaço te shekullit te kaluar, nderkohe qe rithekson se Komisioni Evropian e ka dhene verdiktin: te hapen negociatat dhe tashme eshte ne doren e ketyre vendeve te vendosin.

Postimi i plote i Braçes:

Luli, o Luli!

Degjo o palaço i shekullit te shkuar!

Merite thote, MERITE! “Më lejoni ta them shumë qartë: E dini që rekomandimi i Komisionit është që të hapen negociatat me Shkupin dhe Tiranën.

Ky proces bazohet në merita dhe kështu duhet të jetë, që do të thotë se kur ka progres ai duhet të njihet, të inkurajohet dhe të shoqërohet.

Kështu që shpresoj që vendet anëtare të marrin vendimin e duhur, shpresoj dhe pres që vendet anëtare të marrin vendimin e duhur”.

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, #FedericaMogherini.j.j