Në një deklaratë për median pas takimit me Leyla Moses Ones, Basha ka folur për situatën politike dhe zgjedhjet e 30 qershorit.

Lulzim Basha ka sulmuar edhe dy televizionet kryesore në vend Tv Klan dhe Top Channel. Ai shprehet se mediat e censurojnë dhe nuk publikojnë zërat opozitarë dhe se janë bërë vegla qorre të Edi Ramës.