Home Kërko

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

If you're not happy with the results, please do another search

Kur Mbreti Zog amnistoi Fan Nolin

Nga Aurenc Bebja, Francë “L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e kthimit...

Bisedat e gjata e sekrete të Ismail Bej Qemalit me princ Vidin

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 4 shkurtit 1914, në faqen n 4, një shkrim mbi takimet e Ismail bej Qemalit me Princ...

Thirrja e Ismail Qemalit: Të zyrtarizohet gjuha shqipe, taksat e shqiptarëve të shërbejnë për...

Nga Aurenc Bebja* “Le Matin” ka botuar, të hënën e 7 majit 1900, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kërkesat e Ismail Qemalit ndaj regjimit...

Rrëfimi i Dukës së Montpensier-it: Pse e mora Ismail Qemalin me anije në Vlorë

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen nr.2, një shkrim në lidhje me rrëfimin e Dukës së Montpensier-it...

Të bashkojmë kombësitë, zbardhet intervista e rrallë e Ismail Qemalit

Nga Aurenc Bebja/ “L’Echo de Paris” ka botuar, të hënën e 25 tetorit 1909, në faqen n°3, intervistën ekskluzive të korrespondentit të saj me Ismail...

Emrat e zgjedhur nga mbreti Zog e mbretëresha për fëmijën e tyre

/ Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Qershor 2019 “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 29 marsit 1939, në faqen n°2, një shkrim mbi...

Kur froni i Shqipërisë u propozohej trashëgimtarëve të Bonapartit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Qershor 2019 “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 1 korrikut 1914, në faqen n°7, dhe të hënën e 9...

Ishte koha kur në Shqipëri futbolli po popullarizohej me shpejtësi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Qershor 2019 “L’Auto” ka botuar, të dielën e 5 qershorit 1932, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me...

Çfarë i tha Mbretëresha Geraldinë gazetarit amerikan në Versajë

Nga Aurenc Bebja “Mbretëresha Geraldinë e Shqipërisë i tha, dje, një përfaqësuesi të shtypit amerikan, të pritur nga ajo në Versajë, se princi Skënderbe (katër muajsh),...

Dokumenti, ja kur u arrit autonomia fetare në Shqipëri

Aurenc Bebja, ka raportuar nga Franca një shkrim në lidhje me vendimin historik të ndërmarrë në Kongresin mysliman shqiptar në Tiranë. Në shkrimin me...

“Shqipëria duhet të qetësohet për interesin e saj dhe të Evropës”

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të dielën e 28 qershorit 1914, në faqen n°3, intervistën ekskluzive të dërguarit të saj të posaçëm me Princ...

“Të mbrohen të drejtat e shqiptarëve”, ja çfarë thoshte Wilsoni në Paris

Nga Aurenc Bebja/ “Le Petit Troyen” ka botuar, të hënën e 8 marsit 1920, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e presidentit Wilson...

Myslimanët dhe të krishterët janë dakord në Shqipëri

“Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 16 marsit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me emërimin, 100 vite më parë, të Luigj Bumçit...

New York (1939)/ Kur Fan Noli u drejtohej udhëheqësve më të lartë botërorë ndaj...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Tetor 2018 “Le Temps” ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

Kur Italia detyronte hebrenjtë të largoheshin nga Shqipëria

Gazeta “Paix et Droit”, organ i Aleancës Universale Izraelite, ka botuar, në qershor të 1939, në faqen n°12, një shkrim mbi fatin e refugjatëve hebrenj...

Sqarimi i tri çështjeve nga Ahmet Zogu para Asamblesë Kombëtare

Nga Aurenc Bebja-Tiranë (Shqipëri), nëpërmjet Londrës, më 16 shtator. Telef. Matin. Në hapjen e Asamblesë Kombëtare, Ahmet Zogu njoftoi se Shqipëria ishte gati të...

Zbulohen fotot e rralla të Geraldinës

Gazeta franceze “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar,...

INTERVISTA e rrallë e mbretëreshës Geraldinë: Unë dëshiroj të kujdesem mbi të gjitha, për...

Nga Aurenc Bebja* “Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondetit të saj me mbretëreshën e ardhshme...

Mbreti Zog: Sporti domosdoshmëri kombëtare dhe i detyrueshëm në shkolla

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Janar 2019 “Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 27 janarit 1934, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me zhvillimin (përhapjen)...

13 Ditë kamping në Shqipërinë e Mbretit Zog, rrëfimi i francezit

Nga Aurenc Bebja/ Revista franceze “L’Escargot : campeurs du Touring-club de France” ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938, një shkrim tepër të veçantë...

Mbreti Zog: “Froni nuk është kolltuk”

“Paris-soir” ka botuar, të hënën e 10 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me mendimin e mbretit Zog për fronin mbretëror,...

Paris-Soir/ Mbreti Zog: “Froni nuk është kolltuk”

Nga Aurenc Bebja “Paris-soir” ka botuar, të hënën e 10 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me mendimin e mbretit Zog për...

Media franceze: Mbreti Zog, njeriu i pasionuar pas aromës së trëndafilave

Nga Aurenc Bebja/ Media franceze “La Voix du combattant” ka botuar, të shtunën e 12 shkurtit 1938, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me...

“Vështrim mbi Shqipërinë”, revista diplomatike ndërkombëtare: Ja roli i mbretit Zog dhe disa fakte...

Revista diplomatike ndërkombëtare “Ambassades et consulats” ka botuar, në muajin tetor të vitit 1928, një shkrim me titullin “Coup d’oeil sur l’Albanie – Vështrim...

Intervista e vitit 1928, Zogu: Ja arsyeja e themelimit të monarkisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018 “Le Matin” ka botuar, të premten e 7 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën...

Le Journal 1939/ Mbretëresha Geraldinë drejton një ankand bamirësie

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018 “Le Journal” ka botuar, të premten e 8 dhjetorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me drejtimin...

“Sot Evropa do të ketë një tjetër mbretëreshë, Geraldinë Apponyi”

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te re të Evropës asokohe,...

“Le Figaro”, linjë detare që do lidhte portet shqiptare me SHBA

“Le Figaro” ka botuar, të mërkurën e 2 dhjetorit 1913, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me krijimin e një linje të re...

Shkrimi i gazetës franceze: Ismail Qemali me pushime në Nicë pas dorëheqjes

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Nëntor 2018 “Le Matin” ka botuar, të martën e 27 janarit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje...

Ultimatumi i Austrisë ndaj Italisë: Të mos preket Shqiperia, ndryshe…

Aurenc Bebja/ “Te mos preket Shqiperia”. Ky ka qene nje nga mesazhet e prera qe qeveria austriake i ka kerkuar asaj italiane ne nentorin e 1912. Permes...

Politikani francez De Lamartine: Skënderbeu, politikani, mbreti dhe emri i shqiptarëve

Në faqen nr. 314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”, të poetit, romancierit, dramaturgut dhe politikanit...

‘Le Temps’ 1914, telegrami drejtuar Princ Vidit: Pse Shkodra duhet bërë kryeqytet i Shqipërisë

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen nr. 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim...

Letra dhe fjalët e princ Vidit para se të largohej nga Shqipëria

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018 “Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në faqen n°, një shkrim në lidhje...

Biseda të gjata dhe sekrete të Ismail Qemalit me Princ Vidin në Potsdam

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Tetor 2018 “Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 4 shkurtit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi takimet e Ismail...

“Hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarëve”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Tetor 2018 Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”,...

“Arratisja e Ismail Qemalit dhe 3 djemve të tij nga Turqia”

Gazeta franceze “Le Constitutionnel” ka botuar të premten e 4 majit 1900, një shkrim në lidhje me arratisjen e Ismail Qemalit dhe tre djemve...

E shkreta Geraldinë, fatet mbretërore nuk janë për t’u patur zili sot

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Gusht 2018/ “Le Journal” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°3, një intervistë të rrallë...

Kur respekti ndaj grave shqiptare kërkohej të bëhej shembull edhe për femrat franceze

Nga Aurenc Bebja* “Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me respektin që gëzonin gratë...

Fati i 100 hebrenjve që pranoi Zogu në Durrës, shtypi francez: Frikësohemi se…

Aurenc Bebja/ Gazeta frankofone hebraike, “La Tribune juive”, ka botuar me 28 prill 1939, një shkrim në lidhje me hebrenjtë e Shqipërisë (të lindur ose...

Vitit 1929, ja arsyet e ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë së mbretit Zog...

Nga Aurenc Bebja “Le Petit Parisien” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1929, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara...

Artikulli i gazetës franceze: Kur Uashingtoni njihte zyrtarisht Mbretërinë shqiptare

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim një lidhje me njohjen e mbretërisë shqiptare nga...

Publikohet mesazhi historik i Zogut drejtuar Asamblesë së parë kushtetuese shqiptare

Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2018/ Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të dielën e 26 gushtit 1928, në faqen n°3, mesazhin historik e...

Rrëfimi i Mbretit Zog/ Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë

Aurenc Bebja*, Francë – 15 Gusht 2018 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen n°5, një intervistë ekskluzive të...

Shkrimi i rrallë në librin francez, si e pasqyronin Gjergj Kastriot Skënderbeun

Aurenc Bebja, Francë – 12 Prill 2017/  Në librin francez, të autorit Adrien de Boufflers, me titull « Le chois de plusieurs histoires et autres choses mémorables...

Comoedia (1929): Kur simpatizantët e Hitlerit sulmonin Aleksandër Moisiun

Gazeta kulturore franceze, “Comoedia”, ka botuar, të enjten e 18 shkurtit 1929, në ballinë, një shkrim në lidhje me sulmet e simpatizantëve të Adolf Hitlerit...

Zbardhet dokumenti diplomatik në OKB: Kur Mjeda, Fishta dhe Gurakuqi ankoheshin për priftin tradhëtar:...

Në faqen n°1246 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara gjejmë telegramet revoltuese të udhëheqësve fetarë dhe politikë të Shqipërisë kundër priftit tradhëtar Anton...

Mocioni i mirditorëve kundër Marka Gjonit dhe Republikës

Në faqen n°1241 të dokumentit diplomatik të Kombeve të Bashkuara, botuar në shtator të 1921, gjejmë telegramin revoltues të parësisë mirditore kundër Marka Gjonit...

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

Aurenc Bebja, Francë –  03 / 08 / 2016 Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand...

Shkrimi i vitit 1606 : Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriot Skënderbeut në...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Shtator 2017 Në librin « Maximes d’estat militaires et politiques » të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën...

Daily Mail publikon ultimatumin e Duçes për Mbretin Zog, ja të pathënat e historisë

Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933, në faqen n°3, shkrimin e gazetarit të Daily Mail në Beograd, në...

Te rejat